Eşdeğer İlaç Güvenli İlaçtır
17 Ocak 2024 Çarşamba Eczacı Odası 401 Haberler

Eşdeğer İlaç Güvenli İlaçtır

EŞDEĞER İLAÇ GÜVENLİ İLAÇTIR

 

Öncelikle Kocaeli’de çocuk bir hastamızın tedavisi sırasında yaşadığı istenmeyen durum hepimizi üzmüştür. En yakın sağlık danışmanı eczacılar olarak hastamızın bir an önce sağlığına kavuşması en büyük dileğimizdir.

Ancak konunun ele alınışı sırasında eşdeğer (muadil) ilaç ile ilgili oluşan bilgi kirliliği, toplum sağlığı açısından eşdeğer ilaçlarla ilgili bir kez daha doğru bilgilendirmenin yapılmasını zorunlu kılmaktadır.

Eşdeğer (muadil) ilaçlar, orijinal (referans) ilaçlarla aynı özelliklere sahip, dolayısıyla hasta üzerinde aynı tedaviyi sağladığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanan ilaçlardır.

Orijinal ilaç ile eşdeğer ilaç arasında etkinlik ve kalite farkı yoktur. Bir eşdeğer ilaç, üretiminden hastaya sunulmasına kadar, orijinal ilaç ile aynı aşamalardan geçer. Eşdeğer ilacın orijinal ilaçla aynı tedavi etkinliğine sahip olduğu, bilimsel çalışmalarla ortaya konulmaktadır.  Eşdeğer ilaç; kaliteli, güvenilir ve etkin bir ilaçtır.

İlacın uzmanı olan eczacılar, aynı etken maddeyi, aynı miktarda içeren ilaçlar arasında eşdeğerini verme yetkinliğindedir. 2009 yılında Sağlık Bakanlığının yayımladığı "Eşdeğer İlaç Kullanımı" konulu genelgede eşdeğer ilaç kullanımının yaygınlaştırılmasının altı çizilmiş, eczacının eşdeğer ilaç verme yetkisine sahip olduğu da önemle vurgulanmıştır.

Bu nedenle eşdeğer ilaçların orijinal ilaçlarla aynı etkiyi sağlamadığı, aksine olumsuz sonuçlara neden olduğu yönündeki değerlendirmeler bilimsel olmadığı gibi hukuki bir dayanaktan da yoksundur.

Bu tür yanlış yorumlar nedeniyle hastalarımızın eşdeğer ilaçlara ilişkin yaşayacağı tereddütler, tedavilerinin başlamamasına veya yarım kalmasına sebep olarak telafisi mümkün olmayan sonuçlar yaratabilir.

Eşdeğer ilaç, referans ilaçla aynı etkinlik, kalite ve güvenilirliktedir.

Eşdeğer ilaç konusunda eczacınıza güvenin.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

 Bir sorunuz mu var?

Her türlü soru, görüş yada önerileriniz için bizlere iletişim sayfamızdaki bilgileri kullanak ulaşabilirsiniz.İLETİŞİM